Сергій Кучер: Економічний удар з-за карантину може бути сильніше наслідків пандемії
Опубликованно 05.04.2020 00:40
Що відбувається на ваших будмайданчиках, у відділах продажів сьогодні - не тільки тут, в Україні, але і в Європі, де у вас також є кілька проектів?
В Україні будівництво ми не зупинили, дотримуємося взятих темпів. Так, це не просто через низку технічних моментів. Наприклад, на об\'єкт повинна була прибути змінна бригада, але через карантин не змогла. Довелося шукати заміну. Але поки всі ці проблеми ми здатні вирішити без відхилень від графіка.
В офісі залишилися тільки ті працівники, робота яких неможлива по удаленке, але таких дуже мало. Всі інші, як і інші українці, які працюють у віддаленому режимі.
Звичайно, продажі помітно впали, особливо в сегменті, на якому ми спеціалізуємося - бізнес-класі. Колишньої динаміки немає. Але як і раніше є цільові дзвінки, є перегляди, люди приїжджають на об\'єкти.
В цілому по столичному ринку продажі впали в 3-5 разів. Але всі великі українські девелопери будівництво не припинили.
А ось в Австрії, де у нас є проекти, повністю зупинені всі будівництва - таке розпорядження муніципалітету та будівельної поліції: категорично заборонено що-небудь робити на будмайданчиках. Продажу, відповідно, теж заборонені.
Категоричні заходи! Які ж прогнози у європейців - що буде з ринком після карантину?
Найцікавіше: європейські аналітики вважають, що після карантину ціна на нерухомість у країнах ЄС повинна сильно підскочити. Мені поки складно простежити їх логіку, але як правило, вони не помиляються.
Багато девелопери уповільнюють темпи будівництва, деякі можуть не вижити - зараз, в основному, учасники ринку налаштовані досить песимістично.
Уповільнення будівництва по Україні, в першу чергу, пов\'язано з переляком девелоперів з-за падіння продажів. Плюс, у нас більшість забудовників вело будівництво за рахунок надходження коштів від продажу, не маючи фінансового плеча". Але як тільки карантин закінчиться, спаде пік пандемії в Україні, продажі відновляться, і дуже швидко відновляться темпи будівництва.
Є проблеми з доставкою робітників, можуть виникнути проблеми з постачанням будматеріалів - і чим більша компанія, тим актуальнішою ця проблема. В умовах карантину деякі завдання девелоперам технічно складно вирішити, особливо київським. Всі ці проблеми будуть гальмувати будівництво. Але давайте не забувати: карантин не на все життя, ці кілька місяців пролетять дуже швидко, важливо всіма силами триматися на плаву і продовжувати працювати.
І найголовніше: всі великі забудовники прийняли рішення про продовження будівництва, щоб зберегти галузь. Це дуже важливо для ринку: якщо хоча б одна з великих компаній все зупинить, на ринку почнеться паніка і тотальний обвал.
А якщо дефолт?
На офіційному сайті Президента офіційно оголошено - дефолту не буде. Президент зробив дуже важливий крок, ми не зірвалися в прірву, а адже багато наполягали на необхідності дефолту, мовляв, "борги платять тільки боягузи", "давайте оголосимо дефолт і все обнулим". Але дефолт стало б колосальним ударом по економіці країни і всім людям.
Які перспективи в цій кризі житла бізнес-класу?
Ймовірно, прозвучить цинічно, але скажу відверто: у покупців житла бізнес-класу гроші є завжди, і залишаться навіть після карантину, економічних коливань. Наш покупець залишиться на ринку. До того ж, у нас інша динаміка продажів. Це в економ-класі, щоб проект був успішним, потрібно продавати по 5 квартир щодня. А в бізнес-класі 5 квартир на місяць - абсолютно нормальне явище. Впевнений, свої 10 квартир в двох проектах ми як продавали, так і будемо продавати.
Чи вплине криза на якість проектів бізнес-класу, маркетингові підходи?
У нас в країні багато прийоми, підходи у житло бізнес-класу набагато сильніше і конкурентнішим тих же європейських ринків, які в свідомості українців куди як більш "просунутими". У нас високий рівень якості цього житла, концепти, маркетинг, більш ніж розвинені. Так що вважаю сьогодні важливо зберегти динаміку будівництва.
Хто піде з ринку житла?
Девелоперів з правильної бізнес-стратегій, подбали про фінансовий "плечі", у нас на ринку можна на пальцях однієї руки порахувати. Всі інші - "пилососи", живуть тільки з продажу інвесторам. От у них і будуть серйозні проблеми. Якщо економічний спад продовжиться, невеликі компанії з декількома проектами просто "ляжуть".
Докотиться криза до комунальних забудовників - вони у нас традиційно "опора ринку" в очах покупця? Які шанси повторити колапс "Укрбуду"?
У "УкрБуде" проблеми були більше політичного характеру і внутрішнього конфлікту менеджменту з власником. Тому я б не брав цей приклад в додатку до нинішньої ситуації.
Щодо комунальних підприємств: гіпотетично небезпека проблем з їх об\'єктами є. Але у випадку з такими компаніями муніципалітет, держава однозначно надасть підтримку і не дасть їм потонути.
Всі говорять про негативні наслідки карантину для ринку житла. З Вашого досвіду, хто від кризи виграє?
Для ринку в цілому, для системних компаній з вивіреною бізнес-стратегією відхід з ринку нестабільних гравців з нестійкою бізнес-стратегією, скорочення обсягу пропозицій - лише "плюс". Чому? Тому, що тоді покупці побачать, хто насправді продає тільки ціною і не піклується про якість проектів і надійності компанії, а хто створює гідні проекти і гарантує їх законність і надійність для інвесторів. Ринок очиститься.
Є ризик монополізації після переформатування складу гравців ринку після кризи?
Я не вірю в монополізацію. Такі спроби вже кілька разів за історію українського девелопменту були, включали адміністративний ресурс, але закінчилися нічим. На українському ринку велика кількість гравців, в столиці регулярно заходять регіональні гравці, вже з\'являються іноземні інвестори - китайці, ізраїльтяни, турки. Разом з тим, ринок буде диференціюватися, однозначно відбудуться злиття ряду компаній. Але таку тенденцію ми вже спостерігали - вже будується багато спільних проектів за участю відомих компаній.
На думку учасників ринку, після карантину наш ринок житла може "поповниться" новими довгобудами.
Для вирішення проблеми довгобудів в першу чергу повинна втрутитися держава, врегулювати цю проблему законодавчо. Потрібно забезпечити гарантії завершення проекту девелопером. Зараз є опір з боку девелоперського спільноти такого підходу. Я, наприклад, не розумію, чому багато компаній цьому опираються. Так, з точки зору кількості об\'єктів ринок стиснеться, але це позитивно вплине на ціну "квадрата" - вона виросте, що для бізнесу тільки плюс.
Зараз розростається ще одна проблема - відмова від оплат і зобов\'язань за договорами з-за форс-мажорних обставин. Як вплине на економіку ця проблема?
Поки ми цього ще не відчули повною мірою. Пік, я думаю, почнеться через пару тижнів. І тоді ця проблема накриє нас, як сніжний ком.
Взагалі щодо карантину я дуже солідарний з думкою Дональда Трампа, який вважає, що економічний удар з-за карантину може бути набагато сильніше наслідків пандемії COVID-19.
Як би цинічно це не звучало, але нам необхідно все ретельно оцінити і зважити - що ми ставимо на кін. Якщо карантин триватиме до липня, ми просто покладемо економіку. А у нас основна маса людей живе від зарплати до зарплати - ніж через місяць люди будуть годувати себе і свої сім\'ї? Далеко не у всіх є гроші, відкладені. Хтось подумав про це? Уряд каже: "роботодавці повинні платити зарплату на час карантину". Але при цьому втрачає два важливих питання. По-перше, роботодавець повинен десь ці гроші брати, заробляти, а це нереально в умовах карантину. По-друге, вже 90% компаній відпускають людей у відпустку за свій рахунок. З таким підходом вирішення проблем з пандемією в нашій країні дай Бог, щоб до голодних бунтів і мародерства не дійшло.
Але без карантину країну захлесне пандемія - таке застереження нашого уряду.
Проаналізуємо. Європа утримує карантин, щоб не створювати переповнення лікарень, "регулювати" кількість хворих. Адже, за словами медиків, 80% населення так чи інакше перехворіє. Але, як бачимо, навіть у розвинених країнах зараз колапс в лікарнях. За такою ж логікою надійшло і наш уряд. Але давайте чесно - у нас медицина розвалена. На все, наприклад, Рівненську область всього два апарати ШВЛ. Так, МОЗ повідомив, що всього в Україні в інфекційних відділеннях 350 апаратів, а разом з перепрофилированными відділеннями інтенсивної терапії близько 3,5 тисяч. Подивіться на пікові показники хворих в Європі - чи впорається Україна? Плюс зараз у київських лікарнях гостра нестача персоналу, в тому числі рядового: багато медсестри, санітарки просто не можуть доїхати на роботу, транспорт також на карантині.
З іншого боку, у нас в країні працює дивний підхід: щоб з\'явилася армія, повинна початися війна; щоб з\'явилася гідна медицина, мабуть, потрібна пандемія? Можливо, зараз, із закриттям кордонів, і бізнес, і чиновники вимушено займуться реальними проблемами медицини, без різних "недореформ".
Кризи роблять нас, українців, тільки сильніше і стійкіше, розумнішим. Будгалузь після вирівнювання ситуації також оновиться, з\'являться нові можливості, можливо, принципи роботи, стандарти якості.
Джерело document.write(\'\');
Категория: Ремонт