Катастрофічних наслідків не уникнути – бізнес-асоціація зробила заяву
Опубликованно 25.03.2020 10:35
Про це йдеться в спільній заяві Союзу українських підприємців (СУП), Європейської Бізнес Асоціації, Федерації роботодавців України, Українського клубу аграрного бізнесу, журналу «Бізнес 100», асоціації IT Ukraine і СЕО club Ukraine, передає СтройОбзор.
У заяві зазначено, що бізнес підтримує зусилля президента, уряду та органів місцевого самоврядування щодо запровадження карантинних заходів для протидії поширення коронавіруса.
«Ми повністю згодні, що це надзвичайна загроза для громадян України і необхідні максимальні заходи для захисту здоров\'я людей. У той же час ми вважаємо, що введення надзвичайного стану з зупинкою більшості нестратегічних підприємств передчасно і може призвести до катастрофічних наслідків для економіки України. Так, якщо зупинити більшість компаній, мільйони українців втратять роботу, а бюджет - більшу частину доходів. Соціальні наслідки будуть дуже негативними, велика кількість людей, не маючи накопичень і втративши засоби до існування, від відчаю можуть вийти на вулицю з протестами, а фінансових і організаційних ресурсів для боротьби з вірусом у держави стане набагато менше. Відповідно, наслідки пандемії будуть дійсно критичними», - йдеться в заяві.
Зазначається, що станом на 22 березня Україна вже застосувала комплекс більш жорстких заходів порівняно з іншими країнами. Це, зокрема, заборону міжнародного і міжміського сполучення, значне обмеження руху транспорту, закриття публічних закладів, у тому числі громадського харчування, концертних майданчиків, і торгових мереж.
«Країни, де кількість хворих на мільйон перевищує показники України в сотні разів (Німеччина - 286 хворих/млн. чоловік, Нідерланди - 246 хворих/млн. чоловік, Швеція - 191 хворих/млн. осіб і так далі), застосовують тільки частина заходів, запроваджених в Україні. У той же час, в Україні планується нове вагоме розширення комплексу заходів в доповнення до вже існуючого переліку, яке можна порівняти тільки з впровадженими в найбільш постраждалих регіонах Італії та Китаю. Зокрема, заплановано заборону діяльності підприємств, що не входять у перелік критичної інфраструктури. Це, в свою чергу, призведе до втрати мільйонів робочих місць і значних втрат бюджетів різних рівнів», - заявили бізнес-асоціації.
У заяві підкреслюється, що інші держави запускають багатомільярдні програми підтримки економіки з-за втрат, пов\'язаних із заходами боротьби з поширенням COVID-19.
«Наприклад, у сусідній Польщі на заходи стимулювання економіки передбачається витратити 212 млрд. злотих (1,37 трлн. грн). Україна не має достатніх фінансових резервів і тому, якщо буде введений додатковий комплекс карантинних обмежень та зупинено велика кількість підприємств без відповідної програми підтримки економіки, це призведе до глибокої економічної кризи і тяжких соціальних наслідків, які важко передбачити. Провідні експерти кажуть, що в разі продовження карантину на кілька місяців, ВВП України в 2020 році впаде на 9%, а курс гривні може досягти 35 грн./дол. Але якщо залишаться працювати тільки стратегічні підприємства, то наслідки можуть стати ще критичнішою. Безумовно, для їх оцінки необхідно більше часу, але орієнтиром фактичних втрат може служити оцінка падіння ВВП Китаю в першому кварталі 2020 року на 40% у порівнянні з попереднім кварталом, яку наводить американський інвестиційний банк JPMorgan Chase & Co», - зазначено в заяві.
Бізнес-спільнота вважає, що в нинішніх умовах необхідно сфокусуватися на наступному:не допустити значної втрати робочих місць;якнайшвидше виконати зобов\'язання держави перед МВФ для отримання фінансування прийняти необхідні закони, зокрема закон про неможливість повернення банків екс-власникам;негайно зменшити витрати бюджету (зупинити фінансування державних програм і т. д.) і направити вивільнені кошти на боротьбу з пандемією;забезпечити швидку та ефективну верифікацію одержувачів пенсійних та соціальних виплат і пільг, що дозволить виявити неіснуючих одержувачів і відповідно зменшить витрати держбюджету;централізувати використання коштів у місцевих і державному бюджеті для контролю використання тільки в цілях боротьби з пандемією;держава повинна забезпечити з боку держави неоподатковуваний мінімальний дохід працівникам, постраждалим від введення карантинних заходів;зупинити нарахування будь-яких фінансових санкцій всім суб\'єктам господарювання, які мають кредити в банківських та фінансових установах.
Враховуючи вищевикладене, бізнес-спільнота звертається до президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України з вимогою:негайно включити бізнес-співтовариство в розробку покрокових дій по зменшенню негативних наслідків пандемії на економіку як на державному рівні, так і в регіонах;приймати і впроваджувати рішення тільки після обговорення і узгодження з бізнес-спільнотою.
«Бізнес-співтовариство добре розуміє складність завдань, що стоять зараз перед Україною, і готове до співпраці з владою. Ми також несемо відповідальність за благополуччя мільйонів наших співробітників і вимагаємо від держави зробити все для запобігання зупинки підприємств, що призведе до ще більш складних наслідків і залишить значну частину населення країни без засобів існування», - сказано в заяві.document.write(\'\');
Категория: Технологии