Ринок іпотечного кредитування: які прогнози дають експерти
Опубликованно 16.08.2019 18:20
Як заявив заступник голови Офісу президента Олексій Гончарук, високі процентні ставки по іпотеці відлякують багатьох українців. Однак вони можуть знизитися до 12-13% річних, передає СтройОбзор.
«Іпотека під 12-13% у гривні вже в наступному році? Неможливо? Я так не думаю! Мав дуже відверту і гарну бесіду з керівниками іноземних банків в Україні. Готуйте бізнес-плани, шановні підприємці. Країна змінюється», - заявив він.
При цьому на сьогоднішній день номінальні річні ставки за іпотечними кредитами в українських банках становлять близько 20% річних (без урахування комісій та інших додаткових платежів). Ставки за кредитами пов\'язані з рівнем облікової ставки, що встановлює Нацбанк. Зараз облікова ставка становить 17%, однак в НБУ прогнозують його зниження до 8% до кінця 2022 року.
За словами заступника голови правління «Глобус Банку» Олени Дмитрієвої, зниження облікової ставки НБУ на 0,5% (раніше було 17,5% - прим.) не призведе до значного зменшення ставок за іпотечними кредитами.
«При оцінці перспектив розвитку іпотечного кредитування також необхідно враховувати те, що кілька великих банків заявили про зниження процентних ставок за депозитами. Якщо це станеться, то зможемо очікувати загальне істотне зниження відсотків за залученими коштами. При зниженні відсотків за депозитами та за умови продовження проведення політики Національного Банку, спрямованої на зниження облікової ставки, можливо розраховувати і на зниження відсотків по кредитах», - сказала вона.
Експерт також звернула увагу на те, що можливе зниження відсотків за кредитами на 2-3% істотно вплине на кількість клієнтів, зацікавлених в іпотечному кредитуванні. Тоді кількість звернень може збільшитися на 20%.
При цьому, як стверджують у самому регуляторі, іпотека практично зникла в країні в 2014 році. А основними причинами тому стали різке падіння валового внутрішнього продукту і доходів населення, а також знецінення гривні та заощаджень в нацвалюті.
Як зазначив директор Департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук, іпотечне кредитування в Україні почало активно розвиватися за кілька років до кризи 2008 року. Тоді в країну заходили іноземні банки, які отримували від материнських структур мільярдні кредити в доларах. При цьому, спостерігався дуже високий попит на іпотеку серед домогосподарств.
«Іпотека зараз складає менше 10% «живого» портфеля кредитів фізичним особам. Банки більше зосередилися на незабезпеченому споживчому кредитуванні, частково автокредитуванні», - сказав він.
На думку лідера «Кредитного майдану» Тетяни Руденко, вдарити по іпотеці ще більше може також і створення Кредитного реєстру, за допомогою якого банки будуть перевіряти потенційних одержувачів кредитів.
«Я думаю, що такий реєстр, на жаль, буде сприяти ще більшому «загону» банківської іпотеки в глухий кут. Зараз такі кредити отримують одиниці щасливців і то під великі відсотки, а коли реєстр запрацює в повну силу, то їх стане ще менше», - зазначила вона.
Нагадаємо, в Данії банк Nordea Bank Abp почне видавати іпотеку під 0% річних на 20 років. Це стало можливим із-за низького рівня процентної ставки центробанку Данії — 0,65%.
Джерело: СтройОбзор Новини по темі: 29.05.2019 Тільки 3% покупців житла беруть іпотеку 25.06.2019 Частка квартир, придбаних за іпотечними кредитами, є дуже низькою 08.08.2019 З\'явився банк, який буде видавати іпотеку під 0% річних 12.08.2019 Кредитний реєстр Нацбанку погіршить процес видачі іпотеки – експерт
Категория: Технологии