Податок на нерухомість: про що потрібно знати


Опубликованно 02.05.2018 11:45

Податок на нерухомість: про що потрібно знати

В минулому році до місцевих бюджетів від юридичних і фізичних осіб надійшло понад 2,4 млрд. грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Так, юридичні особи - власники об\'єктів нежитлової нерухомості в 2017 році сплатили до бюджету майже 1,9 млрд. грн. цього податку, власники житлової нерухомості – 86,1 млн. грн., передає СтройОбзор.

Від фізичних осіб - власників об\'єктів нежитлової нерухомості в минулому році надійшло понад 212,5 млн. грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Фізичні особи - власники об\'єктів житлової нерухомості сплатили 232,1 млн. грн. такого податку.

Що стосується цього року, то нові повідомлення про оплату повинні прийти українцям до 1 липня. Термін дії такої платіжки – 3 роки. Але, навіть якщо вам не прийшов "лист щастя", сплатити податок все ж доведеться.

Так, в 2018-му українці буду платити податок за 2017 рік, за ставками та з використанням пільг, які були законодавчо визначені в цей період. Податок нараховується на загальну площу об\'єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток. Ставки податку встановлювалися рішеннями місцевих рад.

ШТРАФИ

До речі, за несвоєчасну сплату податку передбачені штрафи. Сплатити податок протягом 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення. При затримці до 30 календарних днів – 10% від непогашеної суми податкового боргу. При затримці більше 30 календарних днів — 20% від непогашеної суми податкового боргу.

Якщо податок буде сплачено несвоєчасно, то після закінчення граничних строків для його сплати на суму податкового боргу нараховується пеня (з розрахунку 120% річних ставки НБУ, діючої на день виникнення податкового боргу).

ХТО І ЗА ЩО ПЛАТИТЬ

Згідно із законом України, податок на нерухомість платять всі вони, незалежно від правового статусу – фізичні і юридичні особи і навіть нерезиденти. Якщо об\'єкт нерухомості належить кільком власникам, податок сплачує кожен з них за свою частку власності. Якщо нерухомістю володіють кілька осіб і їх частки не виділені, всі співвласники об\'єкта вибирають одного платника податків, який буде платити податок.

Під оподаткування підпадають квартири і навіть кімнати в комуналці, приватні будинки, дачі, гаражі, сараї, літні кухні та інше. Податкова ставка не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати у 2017 році, тобто 48 грн. за квадратний метр.

Якщо площа квартири перевищує 300 кв. м (для будинку понад 600 кв. м або 900 кв. м), то до суми податку щороку доведеться доплачувати ще 25 тис. грн.

В минулому році для фізичних осіб були введені податкові пільги. Згідно статті 266 Податкового кодексу України, пільги діють у вигляді зниження розрахункової бази в залежності від площі об\'єктів і кількості власників:для квартири, незалежно від числа об\'єктів у власника — 60 квадратних метрів.для дому, незалежно від числа об\'єктів у власника — 120 квадратних метрів.для квартири і будинки у власності однієї особи незалежно від числа кожного виду об\'єктів — 180 квадратних метрів.

До речі, в 2019 році українцям доведеться заплатити за кожен "зайвий" квадрат більше з-за того, що мінімальна зарплата в Україні зросла до 3723 грн.

Але є також нерухомість, податок на яку не стягується. Це:об\'єкти державної власності або органів місцевого самоврядування;об\'єкти, розташовані в зонах відчуження або відселення, визначені законом;будівлі дитячих будинків сімейного типу;будівлі гуртожитків;об\'єкти, визнані аварійними та непридатними для проживання;споруди, які належать дітям — сиротам, позбавленим батьківського піклування, інвалідам.

Крім того, пільги на сплату податку на нерухомість у вигляді звільнення від сплати надаються багатодітним сім\'ям (п\'ять і більше дітей); дітям-сиротам, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (не більше 1 об\'єкта на дитину); громадським організаціям інвалідів, релігійним організаціям, дитячим будинкам сімейного типу, а також ряду інших державних та приватних організацій, визначених Податковим кодексом України.

* * *

Як ми вже писали, протягом січня-березня поточного року власники нерухомості перерахували до місцевих бюджетів 670 млн. 900 тис. грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Найбільша частина сплаченого податку надійшла від юридичних осіб. Так, за три місяці цього року вони сплатили 612 млн 700 тис. грн., що становить 91% від загальної суми. З цих коштів власники об\'єктів нежитлової нерухомості перерахували майже 584 млн. 900 тис. грн., житловий – 27 млн. 800 тис. грн.

Фізичні особи-власники нерухомості сплатили 58 млн. 200 тис. грн., з яких 33 млн. грн. – за об\'єкти житлової нерухомості, майже 25 млн. 200 тис. грн. – за об\'єкти нежитлової нерухомості.

Джерело: СтройОбзор



Категория: Технологии