Можна взяти кредит на купівлю нерухомості
Опубликованно 16.04.2018 22:30
Сьогодні в Україні тільки з десяток банків готові позичити кошти на купівлю квартири. Коштує це недешево - в середньому 19% в рік. Тобто, якщо вартість квартири 500 тис. грн., за 20 років позичальник поверне банку трохи менше, ніж 1,5 млн. грн. А щомісячний платіж буде на рівні 8 тис. грн.
Але взяти кредит можна і набагато дешевше. Досить поширеними є партнерські кредитні програми, коли забудовник компенсує частину відсотків по кредиту. Тому вартість кредиту для позичальника нижче, ніж за стандартною програмою. Протягом трьох років ставка може становити навіть 5% річних. І якщо погасити кредит за три роки пільгового періоду, переплата складе близько 40 тис. грн., передає СтройОбзор.
Конкуренцію банкам складають самі забудовники. Вони готові надавати покупцям нові квартири в розстрочку на досить вигідних умовах.
Однак покупцеві потрібно бути обережним. Зазвичай максимальний термін кредиту становить лише один - два роки. До того ж, майже всі забудовники прив\'язують вартість квадратного метра до курсу долара. І якщо долар істотно подорожчає, то і платити доведеться більше навіть при нульових відсотках.
До фінансової кризи 2008 року банки щорічно видавали близько 50 тис. кредитів - для українців саме це був головний ресурс для придбання нерухомості. З 2005 по 2008 роки банки видали на купівлю житла у 200 тис. кредитів майже на 14 млрд дол. Але під час кризи банки зупинили кредитування і досі не відновили його.
По-перше, більшість дешевих кредитів раніше були у валюті. У середині 2000-х українським банкам було простіше залучати гроші за кордоном і видавати їх українцям під 10-11% річних. Після девальвації гривні з 5 до 8 грн. Нацбанк заборонив видавати населенню кредити у валюті. А гривневі позики набагато дорожче. Крім того, банки не мали ресурсів, щоб кредитувати на 10 або 20 років, тому зарубіжні інвестори перестали займати довгі гроші українських банків.
По-друге, після подорожчання долара з 5 грн. спочатку до 8, а потім до 12, 16, 25 грн., клієнти не повернули більше половини грошей, отриманих до 2008 року. Щомісячні платежі зросли у два-три рази, тому можливості погашати борг у більшості позичальників просто не було. Чинне законодавство не дозволяє банкам зробити що-то з квартирами, які перебувають у заставі, тому навіть ті, хто погасили борг, користуючись цим фактом, тепер просто відмовляються платити.
Джерело
Категория: Технологии