На що звернути увагу при підписанні інвестиційного договору
Опубликованно 01.02.2018 01:57
Інвестування грошей в житло, що будується – це завжди ризик і лотерея. Навіть вивчивши всі документи, перевіривши історію та репутацію забудовника, не можна бути впевненим на 100%, що ваші інвестиції захищені. Але перевіривши всі нюанси, є шанс виявити потенційні ризики і хоча б частково їх мінімізувати.
Як правило, більшість інвестиційних договорів однотипні за формою і по суті, але можуть відрізнятися додатковими положеннями, передає СтройОбзор з посиланням на 3м2.
НА ЩО ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ
Опис і характеристика об\'єкта. Важливо, щоб опис об\'єкта співпадало з вашими очікуваннями, з тим, про що покупець домовився з продавцем. Зазвичай в характеристиках вказують номер об\'єкта, матеріал стін, стяжку, тип дверей, опалення і т. д.
Наявність гарантій фонду, що об\'єкт не продано чи не продається третім особам і не є заставним майном. Це важливо тому, що останнім часом почастішали випадки продажу одного і того ж об\'єкта різним людям. Причиною може бути, як помилки в проектній документації, так і навмисна недбалість забудовника.
«Прописані гарантії дозволять зобов\'язати забудовника передати інший схожий об\'єкт за тією ж ціною, – пояснює юрист Володимир Копоть. – Розумію, що це може бути не та квартира, яку вибрав покупець, але, повірте, дешевше морально і фінансово домовитися про заміну об\'єкта з поліпшеним плануванням, ніж домагатися свого об\'єкта шляхом тривалих з\'ясувань через претензійну роботу або судові процеси».
Ціна об\'єкта та порядок взаєморозрахунків. У цій частині договорів забудовники люблять додавати приховані комісії і складні формули розрахунку ціни. Окрему увагу варто звернути на момент збільшення або зменшення площі об\'єкта. Зазвичай, якщо площа квартири збільшується, то покупець зобов\'язується доплатити за зайві квадратні метри. Якщо площа зменшується, то дуже часто, якщо мова йде про недобросовісних забудовників, порядок компенсації зменшення площі не передбачається.
Право передачі прав і обов\'язків за інвестиційним договором. Бувають випадки, коли покупцю необхідно передати свої права за договором третім особам. Такі моменти, як правило, передбачаються, але є нюанс. Він полягає в тому, що за подібні заміни сторони за договором, забудовник хоче отримати компенсацію у вигляді штрафу (від 5% від суми договору), а грошові кошти, сплачені первинним покупцем, повертаються їй не раніше 90 календарних днів.
Термін здачі об\'єкта в експлуатацію. В інвестиційному договорі повинні бути чітко прописані терміни здачі об\'єкта в експлуатацію. У багатьох договорах зустрічаються різні застереження, за яким затримка здачі об\'єкта не вважається простроченням.
Відповідальність сторін. Як правило, забудовники страхують свої ризики по залученню фінансових ресурсів за рахунок покупців у вигляді штрафів за несплату. В цьому розділі договору необхідно відслідковувати умови оплати (якщо оплата не була приведена єдиним платежем по передоплаті) і штрафні санкції. Зазвичай штрафи нараховуються покупцеві вже на наступний день після запланованої дати внесення оплати або її частини, і вони досить великі. У той же час, відповідальність забудовника або обмежується конкретною сумою, або взагалі не обговорюється. Відповідальність сторін повинна бути дзеркальною по відношенню один до одного.
Право підпису договору. Необхідно упевнитися, що людина, яка підписала договір від імені продавця (забудовника) має відповідні повноваження (за статутом директор або інша особа за дорученням).
Категория: Технологии