Інноваційне громадський простір для спілкування "Publik Center"
Опубликованно 04.09.2018 10:36
Архиматика належить також авторство всієї інфраструктури РК – починаючи від благоустрою і соціальних об\'єктів, закінчуючи ТЦ «Республіка» – величезним молом, в якому вміщаються і колесо огляду, і американські гірки. Громадських зон в проекті приділено особливу увагу.
Весь комплекс підпорядкований продуманої ієрархії просторів. Закриті двори урбан-блоків, з природним середовищем і стежками серед галявин – тільки для мешканців. Зовні, між кварталами – пішохідні доріжки, які ведуть до площ, де зосередиться суспільне життя: це можуть бути спортивні та дитячі майданчики або сади, місця для відпочинку з елементами ландшафтного дизайну або, як у першої черги – громадський центр.
Для розміщення громадського центру архітектори мали площею 100 на 100 метрів між першими чотирма урбан-блоками комплексу. Автор проекту Микола Морозов каже, що хотілося зробити комунікацію між жителями кварталу якомога більш комфортним і цікавим. Тому народилася ідея об\'єднати опалювальні приміщення з відкритими майданчиками, щоб вийшов всесезонний «комунікатор». При цьому важливо було уникнути подібності з торговим центром: громадський центр повинен був ідентифікуватися саме як елемент благоустрою.
Основна ідея така: в центрі – декоративна ландшафтна частина і великий дитячий майданчик, навколо якої збудовані «острівці» ресторанів і магазинів. Їх об\'єднує «зелений» дах, яка зсередини сприймається як козирок. Завдяки отворам у даху і світлових ліхтарів у приміщеннях багато природного світла. Вільні проходи під дахом продовжують маршрути пішохідних доріжок. Загальна площа центру – 1670 м2.
В цілому вийшла зразкова, за Григорію Ревзіну, площа, де «ти обмінюєшся з іншими, незнайомими тобі людьми, і не тільки грошима і товарами – ще й соціальним увагою, новинами, незвичайною поведінкою, настроєм».
Сценарій такий – дорослі люди сидять, відпочивають і спілкуються, діти при цьому зайняті і теж спілкуються, але вони поруч, їх видно, всі відчувають себе спокійно і в безпеці. Це одна з причин, по якій покрівлю не стали робити повністю експлуатованої. Якщо дитина в пориві дослідницької діяльності відправляється на дах, нехай і безпечну, кава п\'ється вже не так приємно.
Дитячий майданчик – особлива історія. Працюючи над проектом, архітектори хотіли знайти нестандартні рішення, створити ідеальне простір для дозвілля. Заради пошуку нових ідей створили дитячу фокус-групу, щоб дізнатися від першоджерела, якою повинна бути ідеальна дитячий майданчик. На допомогу прийшла дитяча студія Arch4Kids, з якою у АРХИМАТИКИ зав\'язалися добрі стосунки.
Вихованці студії від 10 до 15 років отримали реальне завдання – придумати концепцію дитячого майданчика для громадського центру. Результат, за словами Миколи Морозова, перевершив всі очікування – навіть профільні студії, які займаються майданчиками, такого не пропонували. Концепції були опрацьовані і повні свіжих ідей – наприклад, всю команду АРХИМАТИКИ, побросавшую роботу і присутніх на захисті проектів, вразила ідея «з\'єднати середні століття з сиром». Архітектори отримали не просто заряд позитиву на робочий день, але і безліч інсайтів для роботи. Одна з концепцій сподобалася настільки, що на наступних етапах опрацювання проекту її будуть пропонувати замовнику.
Якщо продовжувати дитячу тему, не можна не відзначити подібність громадського центру зі знаменитим «овальним» дитячим садом в Токіо, збудованим за проектом Такахару Тезука. Та ж відкрита площадка в центрі, що проростають з даху дерева, тільки замість кафе – класи та кімнати для ігор. Хоча архітектори підкреслюють, що надихалися зовсім іншими прообразами.
Похила частина даху, що нагадує пагорб, взимку буде перетворюватися в гірку для катання на санчатах, інша частина закрита. Саме зелена покрівля змушує сприймати громадський центр як елемент благоустрою, крім того, на неї приємно дивитися з вікон сусідніх будинків. Дах була номінована на конкурсі Ukrainian Urban Awards 2018 в категорії «Інновації в будівництві/Зелена покрівля» і отримала багато позитивних відгуків від членів журі.
Багато особливості концепції РК «Республіка» побудовані за принципами сучасної урбаністики: пішоходи – головні, машини «за периметром», є площі, кожна зі своєю активністю, є чим зайнятися і взимку, і влітку, і в дощ. Легко уявити, як ці вулиці заповнюються людьми, тому що запрошують вийти з дому і кожному пропонують заняття за смаком, перетворюючи квартали на околиці в дивний маленький місто.
Категория: Ремонт