На Столичному шосе у Києві з\'явиться приватний госпіталь – Ігор Ніконов
Опубликованно 04.02.2018 06:43
Чому ви в останні роки зосередилися на житловому будівництві?
Ринок такий. Звичайно, житло будувати менш цікаво, ніж комерційну нерухомість.
Цікаво в якому сенсі?
У фінансовому, перш за все. Крім того, житло більш однотипне, одноманітне, тут менше творчості, потрібен просто правильний підхід, контроль якості і планування фінансових потоків. Тоді як будь-який комерційний проект дуже індивідуальний. Звичайно, до житла ми підходимо індивідуально, але все ж там менше простору для креативу.
Але є в планах ще щось крім житла?
Звичайно, є. Наприклад, ми будуємо бізнес-кампус на території Unit City.
На якому етапі?
Тільки почали.
Якої нерухомості в принципі не вистачає Києву?
Простої відповіді на це питання немає. Наприклад, нам не вистачає хороших лікарень. Але в той же час у Києві майже 1,6 млн кв. м лікарень, які можна перепрофілювати. Вони давно застаріли морально і фізично, не відповідають жодним сьогоднішнім стандартам, але вони є. І говорити, що їх не вистачає, як мінімум некоректно. Нам не вистачає сучасних шкіл, але умови для будівництва приватних шкіл не створені, держава нічого не платить приватному інвестору за учня, що, я вважаю, було б правильно. Те ж саме стосується дитячих садків. Якби гроші "ходили за дитиною" то, впевнений, що це дуже серйозно стимулювало розвиток приватних шкіл і садочків. У такому випадку батьки доплачували б різницю приватним установам. Дивіться, людині дуже важко заплатити, умовно, 10 тис. грн в місяць за дитину, але 5 тис. грн – це вже простіше. Таким чином, ми б стимулювали якість надання послуг, а люди самі вибирали, йти їм в державне чи приватне заклад.
Ви описуєте механізм, за яким зараз працює Вільнюс. Вони саме таким шляхом вирішили проблему нестачі місць в дитячих садах.
Віталій Кличко дуже чітко розуміє цю задачу і рухається в бік її вирішення. Він реально розуміє, що в історії з дитячими садами потрібно зробити так, щоб "гроші ходили за дитиною". Я думаю, що в Києві Віталій першим це зробить, в КМДА вже ведуть прорахунки, скільки грошей витрачається на одну дитину, і вони готові платити гроші не дитячий садок, а за дитину. Думаю, що в цьому-наступному році це питання буде вирішено. Якщо так, то питання з садками взагалі закриється. Зі школами складніше, тому що тут уже мова йде не про муніципальних, а про державні гроші, тому рішення повинні прийматися на рівні уряду. Хоча, я вважаю, в цьому випадку варто було б застосувати такий же підхід: нехай приватні і державні школи змагаються у якості надання послуг. Тоді буде конкуренція, тоді керівники установ будуть думати, як залучити клієнта.
Є міста, прикладом яких Києву варто було б наслідувати в питанні розвитку і планування?
Мені дуже подобаються міста в Німеччині, Бельгії, Голландії, які припускають взагалі не використовувати автомобілі. Вони створюють таке середовище, в якому при бажанні людина може отримати і місце проживання, і роботу, і відпочинок, і навчання, і медобслуговування, і інше в одному місці. Такі собі міні-мегаполіси, в яких все під рукою і ти в кращому випадку використовуєш велосипед.
Нагадує те, що ви робите в своїх проектах.
Саме, але хочеться зробити це ще й в масштабах міста. Хочеться, щоб була набагато більш велика велосипедна інфраструктура. У Києві це складно через рельєфу, але ж вже є електровелосипеди, на яких можна спокійно їздити навіть по горбах. Це суттєво вплинуло б і на екологію, і помітно поліпшило б якість життя. Все це дуже важливо, і у Києва є серйозний потенціал в цьому питанні.
Судячи з усього, вашими комплексними проектами ви не тільки створюєте середовище всередині РК, але і намагаєтеся поширити її на навколишню територію. Наприклад, ви казали, що маєте намір облагородити фасади старих будинків навколо "Файна Тауна".
Ми вже почали цю роботу. Мова йде про приблизно 20 будинках. Ми в них утеплюємо фасади, ремонтуємо під\'їзди, ганок, робимо водостоки, встановлюємо лавочки. Один будинок у нас вже в роботі, там утеплені торці, зараз ведуться підготовчі роботи по ремонту під\'їздів. Паралельно ми починаємо утеплювати другий дім. І так один за іншим – проект довгостроковий. Такий у нас підхід у реалізації концепції добросусідства з місцевими жителями. І вони задоволені, адже теж розуміють, що завдяки будівництву комплексу їх квартири теж виростуть у ціні, тому що покращиться інфраструктура, середовище проживання.
У своїх проектах ви будуєте багато соціальної інфраструктури, але її будівництво часто не окупається. Ви плануєте повертати витрати, яка концепція?
Чесно кажучи, поки концепція одна: як поліпшити свою карму (сміється). А якщо серйозно, то, по-перше, це потрібно будувати в рамках своїх зобов\'язань, по-друге, без цього ти не будеш конкурентним на ринку. Звичайно, це не бізнес.
Але садочок "Комфорт Таун", наприклад, платний?
Платний, але він не прибутковий. Але хоча б вже сам оплачує свої витрати.
Виходить, він працює в нуль. Це вже добре.
Я так не вважаю, тому що гроші, які туди вкладені, повинні ж якось повертатися (посміхається). Але якщо мова йде про великому проекті, то гроші, вкладені в соціальні об\'єкти, частково покриваються за рахунок прибутковості житла.
А стояла взагалі завдання окупити дитячий сад?
Завдання можна поставити, але немає можливості її виконати. Зрозумійте, дитячий садок, люди все одно не можуть платити багато. А зміст таких садочків, як у нас, дуже витратна, адже ми, як і в усьому іншому, робимо їх на вищому рівні.
Як ви вважаєте, соціальною інфраструктурою на території РК повинні користуватися виключно жителі цього комплексу або ж всі бажаючі?
Ні, не тільки жителі. Якщо немає достатньої кількості мешканців ЖК, бажаючих користуватися, наприклад, дитячим садом, то цілком нормально, що їм захочуть і зможуть користуватися інші люди. Власне, для цього в тому ж "Комфорт Таун" у нас навіть спеціальний гостьовий вхід є.
Які ще соціальні проекти KANDevelopment планує здійснити у найближчому майбутньому?
Ми ведемо проектування великого приватного госпіталю в Києві на Столичному шосе.
Ви там виступаєте девелопером?
І девелопером, і інвестором.
Це ще одна історія у рамках покращення вашої карми?
(сміється) Судячи з того, що в цьому проекті я поки що теж не бачу великого бізнесу, то виходить, що так. Але, звичайно, я буду дуже ретельно рахувати перед тим, як почати будівництво. Хоча ми вже й витратилися на проектування, на придбання землі, але зараз вважаємо бюджетів, як це буде працювати і з ким.
У вас буде партнер по цьому проекту?
Поки це мій особистий проект, але я веду переговори з кількома компаніями.
З медичної сфери?
З медичної і фінансової.
В одному з інтерв\'ю ви говорили, що після роботи у владі у вас сильно просів бізнес. Сильно – це як?
У два рази, навіть з лишком.
Що при цьому скоротилося?
І колектив, і кількість проектів. Зрозумійте правильно: девелоперський бізнес – це бізнес, в якому рішення щодо розвитку може приймати тільки власник, тільки він несе на собі відповідальність за всі ризики. І коли я пішов працювати в КМДА, ніхто не міг відповідати за ці питання замість мене. Хлопці закінчували ті проекти, які вже були. Немає успішного девелоперського бізнесу, в якому власник не є операційним керуючим.
Вдалося вже надолужити згаяне?
Ще ні, але ситуація вже, звичайно, набагато краще.
Як взагалі народжуються проекти у вашій компанії?
Давайте будемо чесними: все вирішується, коли приходить якась можливість, і ти починаєш вибирати, чи потрібно це тобі чи ні. Коли ми знаходимо якусь ділянку, ми прикидаємо концепцію, якщо бачимо в ній інтерес, то рухаємося далі, намагаємося зробити щось особливе. Тому, звичайно, ми проводимо дуже багато попередньої роботи. І всі наші проекти дуже індивідуальні, у нас понад 70 типів квартир, наприклад. Адже простір важко створювати якимось одним типорозміром, серійного виробництва у нас немає.
Є у вас в планах ще якісь житлові проекти?
Так, ми починаємо проект на Теремках.
Що за проект?
Це великий житловий комплекс "Республіка".
Поруч з ТРЦ "Республіка" або на його території, де раніше планувалося будівництво житла?
На території. Ми викупили там частину землі, призначеної під проект житлової забудови, який раніше вели як девелопер, а тепер робимо як інвестор.
Якого розміру буде ЖК?
Трохи менше "Файна Тауна".
А формат?
Малоповерхове будівництво, цікава сучасна архітектура, повний набір соціальної інфраструктури. Все в нашому стилі.
Що стосується ТРЦ "Республіка", яка там ситуація?
Я сподіваюся, що її куплять.
У мене є інформація, що ви – єдиний претендент.
Ні, я взагалі не є претендентом на "Республіку", тому що у мене немає таких грошей. Хоча якщо б гроші були, я б купив. Тому, власне, ми і взяли ту частину, яку змогли придбати, розуміючи, що рано чи пізно торговий центр все одно запрацює.
А є реальні претенденти?
За останні роки до мене за консультацією приходили кілька бажаючих компаній, у тому числі іноземних, цікавилися об\'єктом, тому що я про нього багато знаю, але про серйозність їх намірів сказати нічого не можу. Новини по темі: 23.01.2018 Земельних ділянок в Києві вистачить ще на багато років – Ігор Ніконов
Категория: Ремонт